Zavádění nemléčných příkrmů
calendar_month01. 11. 2024Nemléčné příkrmy by se měli začít zavádět nejpozději mezi 5. - 6. měsícem věku dítěte. Již od začátku je vhodné začít krmit dítě lžičkou, v sedě nebo polosedě, nikdy vleže. Pokrm by měl mít zpočátku kašovitou konzistenci a měl by být přiměřeně teplý. Příkrm je vhodné podávat v době, kdy je dítě aktivní, ne před spaním. Zpočátku dítě pokrm třeba jen ochutnává, stačí i jedna, dvě lžičky, postupně se dávka navyšuje. Nahrazení mléčné dávky nebo jednoho kojení může trvat i delší dobu.
Od 4. měsíce věku, pokud již kojení nebo kojenecké mléko plně nestačí, je možno začít podávat rýžovou nebo rýžovo - kukuřičnou kaši, mléčnou nebo nemléčnou.
Nemléčné kaše se pak připravují s mateřským mlékem nebo kojeneckou formulí.
Nejpozději od 5. měsíce se doporučují zavádět maso - zeleninové příkrmy.
Jako první se zavádí jemné pyré z jednoho druhu lokální zeleniny (vařená rozmixovaná mrkev s kapkou slunečnicového oleje), postupně se přidávají další druhy zeleniny - brambor, brokolice, květák, hrášek, špenát aj. - v různé kombinaci. Vždy ale zavádíme jen jeden nový druh, abychom mohli ev.vysledovat vedlejší nebo alergické reakce (zvracení, průjem, vyrážka).
V další fázi zavádíme bílé maso (krůta, králík, kuře, telecí) stačí 3-4x týdně, kostka masa velikosti zhruba polévkové lžíce, maso je nutné řádně rozvařit. 1x týdně podáváme vaječný žloutek (1/3-1/2 řádně povařeného žloutku).
Až po zavedení maso - zeleninového příkrmu se doporučuje začít s ovocem. Zpočátku opět podáváme nejlépe pyré z jednoho druhu lokálního ovoce (jablko, hruška, broskev, hroznové víno - pozor na ovocné slupky), postupně zavádíme další druhy.
Nejpozději od 6. měsíce věku dítěte, nejlépe v době, kdy je ještě kojeno, by mělo mít dítě v jídelníčku obilninové příkrmy - tedy lepek, zpočátku ve formě obilných nebo obilno - mléčných kaší, postupně těstoviny, pečivo, piškoty, dětské sušenky, ovesné vločky aj.
Mléčné výrobky zavádíme kolem 6. měsíce věku, zpočátku zakysané (klasický plnotučný bílý jogurt, který si můžeme upravit přidáním ovoce, piškotů, sušenek), poté teprve smetanové a tvarohové výrobky - domácí lučina, žervé, domácí pribináček. Po 6. měsíci věku zařazujeme i červená masa (hovězí, vepřové), poté ryby, celé vejce. Do 8.měsíce věku by dítě mělo mít prakticky kompletní jídelníček, jídla nepřislazujeme, nedosolujeme, nekořeníme! Důležité je i dbát na dostatek tekutin ve formě nejlépe čisté vody, nepřislazených čajů nebo naředěných ovocných šťáv.